SİZİ AĞIRLAMAKTAN MUTLULUK DUYARIZ!

Çınar Suites Pierre Loti, İstanbul’un kadim semtlerinden Eyüpsultan ilçesinde yer almaktadır. İsmini seçkin bir sahabe olan Ebu Eyyûb El Ensarî’den alan bölge, İstanbul’un fethinin ardından Türklerin sur dışında kurduğu ilk yerleşim yeri olma özelliğini taşımaktadır. Osmanlı İmparatorluğu döneminde bir cazibe merkezi olan bölge, bir çok tarihi olaya ve esere ev sahipliği yapmıştır.

Haliç manzarasını panoramik olarak gözlemleyebileceğiniz Pierre Loti tepesine 10 dk yürüme mesafesinde olan tesisimiz, tarihi İstanbul’u kapsayan suriçi bölgesine de 15 dk mesafededir. Ayrıca toplu taşıma hatlarının yer aldığı bir lokasyonda  bulunduğundan her yöne ulaşım kolaylığı sağlanmaktadır. Özenle dekore edilmiş lüks oda seçenekleri ile misafirlerine hizmet vermektedir.

Pierre Loti, asıl adı Louis Marie Julien Viaud (14 Ocak 1850 – 10 Haziran 1923), Fransız romancı. Pierre Loti isminin yazara, kimi kaynaklara göre öğrencilik yıllarında; kimi kaynaklara göreyse, 1867 yılında yaptığı Okyanusya seferi sırasında, Tahitili yerliler tarafından verildiği söylenir. “Loti”, egzotik iklimlerde yetişen egzotik bir çiçeğin ismidir.

1850 yılında Fransa’nın Rochefort kentinde Protestan bir ailenin en küçüğü olarak doğdu. 17 yaşında Fransız Deniz Kuvvetleri’ne girdi. Denizcilik eğitimini tamamladıktan sonra 1881’de yüzbaşı oldu ve ilerleyen yıllarda da terfi ederek albaylığa kadar yükseldi. Orta Doğu ve Uzak Doğu’da bulundu. Bir deniz subayı olarak romanlarında konu ettiği yabancı kültürünü pek çok yer gezerek tanıma fırsatını buldu. Bu yolculuklarında edindiği deneyimlerini ve gözlemlerini daha sonra kitaplarına yansıttı.

Birçok kez İstanbul’da bulunmuş olan Pierre Loti, İstanbul’a ilk kez 1876 yılında bir Fransız gemisiyle, görevli subay olarak geldi. Loti, Osmanlı yaşam biçiminden etkilendi ve pek çok eserinde bu etkiyi gösterdi. Aziyadé adlı romanına adını veren kadınla burada tanıştı. İstanbul’da bulunduğu zamanlarda Eyüpsultan’da yaşadı.

Pierre Loti, 1920 yılında “İstanbul Şehri Fahri Hemşehrisi” olarak kabul edildi ve onun adını taşıyan bir de cemiyet kuruldu. Daha sonraları İstanbul’da Divanyolu’nda bir caddeye “Pierre Loti Caddesi” ve Eyüp’te bir kahvehaneye de “Pierre Loti kahvesi” adı verildi. Günümüzde bu kahvehanenin olduğu tepe de Pierre Loti Tepesi olarak anılmaktadır. 1942 yılında İstanbul-Beyoğlu’nda kurulan Pierre Loti Fransız Lisesine kendi adı verilmiştir.